Kalender

Siden opdateres løbende!

2024

30. august kl. 17:00, Helligaandskirken, Faaborg
Sommerkoncert (værker af Johann Nepomuk David, Joh. Seb. Bach, Frank Martin & Anton Heiller)

12. juli kl. 16:30, Haderslev Domkirke
Haderslev Internationale Orgelfestival (værker af Johann Nepomuk David, Joh. Seb. Bach, Frank Martin & Anton Heiller)

17. maj kl. 16:30, Haderslev Domkirke
“Domkirkens orgler — musikken i Haderslev Domkirke” (tidligere domorganist Svend Prip fortæller om sit lange liv med musikken i Haderslev Domkirke & dens tre meget forskellige orgler – Thomas Obeth demonstrerer dem)

8. marts kl. 16:30, Haderslev Domkirke
“Mariamusik for orgel” (værker af Diderik Buxtehude, Paul Hofhamier, Siegfried Reda & Joh. Seb. Bach)

4. februar kl. 15:00, Vor Frue Kirke, Assens
Officiel indvielseskoncert af det nyopsatte kororgel bygget af Hunter & Webb i 1860’erne (værker af S. Karg-Elert, Niels W. Gade, R. Schumann, J. Brahms, Jacques van Oortmerssen & F. Mendelssohn)

2023

20. december kl. 16:30, Haderslev Domkirke
Julekoncert på domkirkens hovedorgel (værker af Joh. Seb. Bach, Max Reger og Anton Heiller)

5. november kl. 16:00, Vor Frue Kirke, Assens
Gabriel Fauré: Requiem (dir. Rasmus Tofte-Hansen, ad hoc-strygerkvintet & sangere fra Syngedrengene samt Dalum Kantori)

AFLYST 31. oktober kl. 17:00, Vor Frue Kirke, Assens
Halloweenkoncert for børn og barnlige sjæle

13. oktober kl. 16:30, Haderslev Domkirke
Koncert på Siseby-orglet (værker af R. Schumann, J. Brahms, Peter Elkjær Petersen & F. Mendelssohn)

21. september kl. 19:30, Vor Frelsers Kirke, Esbjerg
Koncertforedraget “Anton Heiller 100 år” m. Lars Rosenlund Nørremark, foredrag & Thomas Obeth, orgel

15. september kl. 19:00, Vor Frue Kirke, Assens
Koncertforedraget “Anton Heiller 100 år” m. Lars Rosenlund Nørremark, foredrag & Thomas Obeth, orgel

5. september kl. 19:30, Odense Domkirke
Koncertforedraget “Anton Heiller 100 år” m. Lars Rosenlund Nørremark, foredrag & Thomas Obeth, orgel

18. august kl. 17:00, Vor Frue Kirke, Assens
Sommerkoncert m. Mikkel Baungaard Thomsen, sang & Thomas Obeth, orgel

27. maj kl. 17:00, Vor Frue Kirke, Assens
Pinsekoncert (værker af Joh. Seb. Bach & L.-N. Clerambault)

6. maj kl. 15:00, Sankt Nicolai Kirke, Svendborg
Paul Hindemiths samlede orgelværker

13. april kl. 17:00, Thomas Kingos Kirke, Odense
Paul Hindemiths samlede orgelværker

4. april kl. 17:00, Vor Frue Kirke, Assens
Passionskoncert (værker af Joh. Seb. Bach)

16. februar kl. 19:30, Sankt Markus Kirke, Aalborg
Paul Hindemiths samlede orgelværker

2. februar kl. 19:30, Mariehøj Kirke, Silkeborg
Paul Hindemiths samlede orgelværker

2022

22. november kl. 19:30, Sankt Markus Kirke, Aarhus
Paul Hindemiths samlede orgelværker

20. juli kl. 16:00, Sankt Nikolaj Kirke, Køge
Torvedagskoncert (værker af P. Hindemith, A. Heiller & Joh. Seb. Bach)

2021

16. august kl. 12:00, Vor Frue Kirke, Assens
Middagskoncert ifbm. Assens Kulturdage (værker af P. Hindemith, K. Jeppesen & Joh. Seb. Bach)

29. juli kl. 17:00, Kærum Kirke
Sommeraftenskoncert med blokfløjtenist Jane Beauschau

15. juli kl. 17:00, Sønderby Kirke
Sommeraftenskoncert med trompetist Magnus Tipsmark

3. juli kl. 11:00, Sankt Nicolai Kirke, Aabenraa
Torvedagskoncert (værker af J.L. Krebs, P. Hindemith & Joh. Seb. Bach)

30. juni kl. 17:00, Thomas Kingos Kirke, Odense
Fyraftenskoncert (værker af F. Schmidt, H. Distler, P. Hindemith, A. Heiller, Joh. Seb. Bach o.a.)